آیا MBaaS آینده تجارت موبایلی است؟

آبان ۱۰, ۱۳۹۳

توسعه‌دهندگان کاربردهای تجاری موبایل، همیشه به دنبال راهکارهایی هستند که علاوه بر صرفه‌جویی در زمان، امکانات اولیه جهت توسعه آسان کاربردها را نیز فراهم کنند. با توجه به اینکه MBaaS، از زیرساخت‌های ابری، کتابخانه‌های از پیش آماده، ابزارهای طراحی، برنامه‌نویسی و … تشکیل شده است و پشتیبانی می‌کند، می‌تواند باعث ساده‌تر، سریعتر و به‌صرفه‌ترشدن فرایند تولید کاربردها شود. از این رو می‌توان امید داشت در آینده نزدیک تبدیل به ابزاری کلیدی در تجارت موبایل شود.

بر اساس شواهد ذیل که نشان‌دهنده رشد سریع بازار ابزارهای موبایل است، می‌توان به این نتیجه رسید که MBaaS می‌تواند آینده تجارت موبایلی باشد و بستر مناسبی برای نوآوری و ارائه ایده‌های خلاقانه فراهم کند.

  • تلفن‌های هوشمند: در چند سال اخیر شاهد رشد خیره‌کننده بازار تلفن‌های هوشمند بوده و هستیم. با رشد تعداد تلفن‌های هوشمند، درخواست برای Appهای موبایل بیشتر شده که در نتیجه باعث افزایش نیاز توسعه‌دهندگان به بهینه‌سازی مراحل و کاهش زمان مورد نیاز جهت توسعه Appها شده است. اگر توسعه‌دهندگان بتوانند به صورت بهینه و مستمر، کاربردهای باکیفیت برای پلتفرم‌های مختلف موبایل و وب طراحی و پیاده‌سازی کنند، می‌توانند در فضای ایجاد شده به موفقیت بیشتری برسند.
  • تبلت‌ها: رایانه‌های شخصی و حتی لپ‌تاپ‌ها در حال جایگزین شدن با تبلت‌ها هستند. از این رو، پتانسیل بالایی در ایجاد پلتفرم‌های BaaS اختصاصی برای تبلت‌ها که نیاز دستگاه‌های مختلف و با برندهای متنوع را پاسخگو باشد، وجود دارد.
  • کتابخوان‌ها: با وجود شرکت‌های بزرگی مانند آمازون و … که در صنعت انتشارات الکترونیک با دستگاه‌هایی مانند Kindle فعالیت دارند و همچنین مورد استقبال قرار گرفتن Appهایی مانند Flipboard و Zite، درخواست برای پلتفرم‌های BaaSئی که از کتابخوان‌ها پشتیبانی کنند، رشد داشته است.
  • صنعت بازی: اکثر ارائه‌کنندگان خدمات BaaS سعی دارند یک مجموعه کامل از ابزار‌های همه منظوره را برای توسعه‌دهندگان فراهم کنند، تا آنها بتوانند Appهای خود را برای بخش‌های مختلف بازار طراحی و پیاده‌سازی کنند. اما در این بین ارائه‌کنندگانی وجود دارند که تنها بر روی یک بخش خاص از بازار مانند صنعت بازی که بازار رو به رشدی دارد، تمرکز کرده‌اند.
  • حمل و نقل: تکنولوژی به همه جنبه‌های زندگی روزانه ما رسوخ کرده است. اتومبیل‌ها به عنوان بخشی از تکنولوژی، تبدیل به پلتفرمی جهت ارائه خدمات دیجیتال شده‌اند و شرکت‌هایی مانند فورد، جنرال موتورز و … وارد بازی APIها شده‌اند. با توجه به نیازمندی‌های متفاوت خودروها و وسائل نقلیه، موقعیت‌های بالقوه زیادی جهت درک و ارائه خدمات BaaS مخصوص این بخش از بازار فراهم شده است.
  • اینترنت اشیاء: اتصال اشياء مختلف (ساعت‌ها، لوازم خانگی و …) به اینترنت روز به روز در حال فراگیر شدن است. در بین تمام مواردی که تاکنون بررسی شد، این بخش از بازار بسیار بزرگتر است و نیاز به بررسی دقیق‌تر دارد. دنیایی را فرض کنید که در آن همه اشیاء به اینترنت متصل هستند، با توجه به محدود بودن قدرت پردازشی بسیاری از اشياء، نیاز به پردازش و خدمات ابری و BaaS امری غیر قابل انکار است.

تگ‌ها ; , , , , ,

نظر دهید:

لطفا در نظر داشته باشید که بر اظهارنظرها نظارت می شود. بنابراین، در نظرات خود از کلمات اسپم و ... استفاده نکنید، در غیر این صورت نظر شما حذف خواهد شد.