آمار نصب برنامه‌های اندروید

خرداد ۲۵, ۱۳۹۵

در دنیای رقابتی امروز به دست آوردن آمار و ارقام دقیق در هر زمینه‌ایی و برای هر کسی می‌تواند جذاب و کاربردی باشد. برنامه‌نویسان نیز از این قانون مستثنی نیستند و همیشه دوست دارند آمار دقیقی از تعداد کاربرانی که برنامه‌شان را نصب و استفاده کرده‌اند داشته باشند تا بتوانند بر اساس آن برای کارهای آتی خود برنامه‌ریزی کنند.

یکی از قابلیت‌های پیش‌فرض زیرساخت MBaaS که از ابتدا وجود داشته اما تاکنون به صورت اختصاصی به آن پرداخته نشده، قابلیت مشاهده آمار نصب‌های هر برنامه است. نحوه استفاده از این قابلیت بسیار آسان است و در ادامه این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

اگر هم اکنون از سرویس پوش نوتیفیکیشن زیرساخت MBaaS استفاده می‌کنید، کار دیگری نیاز نیست انجام دهید و می‌توانید با مراجعه به صفحه برنامه‌ها بر روی گزینه “دستگاه‌ها”ی برنامه موردنظر خود کلیک کنید تا صفحه‌ایی مشابه تصویر زیر باز شود.

devices

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، برای هر دستگاه اطلاعات مختلفی مانند شناسه دستگاه (IMEI)، نسخه سیستم‌عامل، نسخه برنامه و … قابل مشاهده هستند. به غیر از سه فیلد آخرین فعالیت، استفاده و گوگل پلی سایر موارد مشخص هستند و نیاز به توضیح ندارند.

آخرین فعالیت: تاریخ آخرین استفاده کاربر از برنامه است.

استفاده: تعداد دفعاتی است که کاربر از برنامه استفاده کرده است.

گوگل پلی: این فیلد نشان دهنده این است که آیا بر روی دستگاه موردنظر Google Play Service نصب شده است یا خیر. همانطور که مشاهده می‌نمائید دستگاه ردیف اول که Emulator است گوگلی پلی سرویس ندارد. شناسه این دستگاه‌ها با رنگ قرمز مشخص می‌شوند که نشان‌دهنده نداشتن Registration ID است و طبیعتا امکان ارسال پوش نوتیفیکیشن نیز به آن‌ها وجود ندارد.

نحوه استفاده از قابلیت آمار نصب

در صورتیکه از سرویس پوش نوتیفیکیشن استفاده نمی‌کنید، جهت استفاده از این قابلیت باید مراحل زیر را طی کنید:

مرحله ۱: ایجاد برنامه

وارد پنل مدیریتی زیرساخت MBaaS شوید و از منوی سمت راست، گزینه برنامه‌‌ها را انتخاب نمائید. در صفحه جدیدی که باز خواهد شد، کلید  + را انتخاب کنید تا پنجره‌ایی مشابه تصویر ذیل باز شود. فیلدهای نام برنامه، نام بسته (package name) و توضیحات را مقداردهی و با کلیک بر روی دکمه ذخیره، یک برنامه جدید ایجاد نمائید.

push_programs

مرحله ۲: استفاده از SDK MBaaS  در برنامه

نکته ۱: این راهنما در حال حاضر بر اساس gradle و Android Studio تهیه شده است.

نکته ۲:  با توجه به اینکه در زمان تهیه این راهنما، مخزن jcenter برای توسعه‌دهندگان ایرانی در دسترس نیست. می توانید در فایل build.gradle پروژه خود و در قسمت repositories  متد jcenter را با mavenCentral جایگزین کنید.

جهت استفاده از SDK MBaaS، کارهای ذیل باید انجام شوند:

از لیست برنامه‌ها (منوی عمودی > برنامه‌ها) فایل مانیفست مربوط به برنامه موردنظر خود را دانلود کنید و در فایل AndroidManifest.xml پروژه قرار دهید.

در فایل gradle مربوط به app وابستگی‌های زیر را در قسمت dependencies قرار دهید:

dependencies {    
  …    
  compile 'com.google.android.gms:play-services-gcm:7.5.0'    
  compile 'ir.mbaas:sdk:1.4.0'
  …
}

یک کلاس با نام دلخواه مانند (MyApplication) که از app.Application ارث می‌برد، در روت برنامه خود ایجاد کنید.

در متد onCreate مشابه نمونه کد زیر، یک نمونه از کلاس MBaaS را ایجاد کنید.

public class MyApplication extends Application {
    @Override
    public void onCreate() {
    super.onCreate();
        MBaaS.init(this);
    }
}

کار به اتمام رسید و برنامه خود را بیلد کنید، از هم اکنون شما می‌توانید نمودار آمار نصب برنامه‌های خود را در صفحه داشبورد پنل MBaaS مشابه تصویر ذیل مشاهده و جهت کسب اطلاعات بیشتر برای هر دستگاه نیز به صفحه برنامه‌ها > دستگاه‌ها مراجعه کنید.

install_chart

تگ‌ها ;

نظر دهید:

لطفا در نظر داشته باشید که بر اظهارنظرها نظارت می شود. بنابراین، در نظرات خود از کلمات اسپم و ... استفاده نکنید، در غیر این صورت نظر شما حذف خواهد شد.