استفاده از Push Notification در چهار گام

خرداد ۶, ۱۳۹۵

در مطلب Push Notification چیست؟ به معرفی Push Notification و مزایا و کاربردهای آن پرداختیم. اما در صورتیکه توسعه‌دهنده برنامه‌های موبایل هستید و تمایل دارید که این قابلیت را به برنامه‌های خود اضافه کنید، با مطالعه این مطلب می‌توانید با نحوه استفاده از این سرویس زیرساخت MBaaS در چهار گام آشنا شوید.

گام اول:  ایجاد برنامه

وارد پنل مدیریتی زیرساخت MBaaS شوید و از منوی سمت راست، گزینه برنامه‌‌ها را انتخاب نمائید. در صفحه جدیدی که باز خواهد شد، کلید + را انتخاب کنید تا پنجره‌ایی مشابه تصویر ذیل باز شود. فیلدهای نام برنامه، نام بسته (package name) و توضیحات را مقداردهی و با کلیک بر روی دکمه ذخیره، یک برنامه جدید ایجاد نمائید.

push_programs


گام دوم: ایجاد قالب پیام

قالب‌ها (template) معمولا یکبار ایجاد می‌شوند و بارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید با ایجاد یک یا چند قالب از پیش تعیین شده در پنل مدیریتی، در زمان مورد نیاز جهت ارسال پیام به کاربران خود صرفه‌جویی نمائید.

به منظور ایجاد قالب، از منوی عمودی گزینه پوش نوتیفیکیشن > کلید + > قالب‌ها را انتخاب نمائید، سپس در صفحه باز شده مجددا بر روی کلید + کلیک کنید تا صفحه‌ایی مشابه تصویر ذیل باز شود.

push_templateهمانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، فیلدهای مختلفی مانند عنوان، متن نوار اعلان، متن و … برای ایجاد قالب پیام موردنیاز هستند. در ادامه به شرح همه فیلدهای موردنیاز خواهیم پرداخت، اما با مشاهده تصاویر ذیل محل قرارگیری و کاربرد هر کدام از فیلدها را راحت‌تر درک خواهید کرد:

اعلان کوچک:

push_smallاعلان بزرگ:

push_without_image

عنوان: متنی است که در خط اول اعلان به صورت Bold نمایش داده می‌شود.

متن نوار اعلان: متن کوتاهی است که در هنگام دریافت اعلان به مدت محدودی در نوار اعلان نمایش داده شده، سپس ناپدید می‌شود!

متن: پیامی است که به عنوان متن اصلی اعلان در خط دوم به بعد نمایش داده می‌شود و می‌تواند از چند خط تشکیل شده باشد.

خلاصه: متن کوتاهی به عنوان خلاصه اعلان می‌تواند در این قسمت قرار گیرد.

نوع عمل: کاربر با دیدن اعلان دریافتی ممکن است بر روی آن کلیک کند. شما با تنظیم یکی از مقادیر ذیل می‌توانید مشخص کنید که بعد از کلیک چه عملی اتفاق بیفتد.

 • بدون عمل، هیچ عملی اتفاق نمی افتد.
 • بازکردن برنامه، برنامه شما اجرا خواهد شد.
 • بازکردن وب، سایت اینترنتی که آدرس آن را مشخص می‌کنید، باز خواهد کرد.

تصاویر:  دو نوع تصویر زیر برای اعلان‌ها وجود دارد.

 • اعلان کوچک
 • اعلان بزرگ

محل قرارگیری و کاربرد هرکدام از این تصاویر را در شکل زیر مشاهده خواهید کرد. تصویر کوچک سمت راست “تصویر اعلان کوچک” و تصویر آدمک که فضای زیادی را اشغال کرده “تصویر اعلان بزرگ” است.

large_pic

دکمه‌ها: با انتخاب تب دکمه‌ها، می‌توان مشابه تصویر ذیل سه دکمه با آیکون، عنوان و عمل دلخواه ایجاد کرد. دقت کنید اگر عنوان هرکدام از دکمه‌ها خالی باشد، آن دکمه در اعلان نمایش داده نخواهد شد.

push_buttonsاطلاعات سفارشی: در صورتیکه بخواهید اطلاعات سفارشی برای MainActivity برنامه خود ارسال کنید، کافیست تب اطلاعات سفارشی را انتخاب و مشابه تصویر ذیل آن را با فرمت دلخواه (مانند JSON) مقداردهی کنید.

push_custom_dataبرای دریافت اطلاعات در MainActivity خود باید مشابه نمونه کد زیر عمل کنید:

@Override
protected void onResume() {
	super.onResume();
	Intent intent = getIntent();
	String customData = intent.getStringExtra("CustomData");

	if(customData != null && !customData.isEmpty())
		Toast.makeText(MainActivity.this, customData, Toast.LENGTH_LONG).show();
}

گام سوم: استفاده از SDK MBaaS در برنامه

نکته ۱: این راهنما در حال حاضر بر اساس gradle و Android Studio تهیه شده است.

نکته ۲:  با توجه به اینکه در زمان تهیه این راهنما، مخزن jcenter برای توسعه‌دهندگان ایرانی در دسترس نیست. می توانید در فایل build.gradle پروژه خود و در قسمت repositories متد jcenter را با mavenCentral جایگزین کنید.

جهت استفاده از SDK MBaaS، کارهای ذیل باید انجام شوند:

 • از لیست برنامه‌ها (منوی عمودی > برنامه‌ها) فایل مانیفست مربوط به برنامه موردنظر خود را دانلود کنید و در فایل AndroidManifest.xml پروژه قرار دهید.
 • در فایل gradle مربوط بهapp وابستگی‌های زیر را در قسمت dependencies  قرار دهید:
dependencies {    
  …    
  compile 'com.google.android.gms:play-services-gcm:7.5.0'    
  compile 'ir.mbaas:sdk:1.4.0'
  …
}
 • یک کلاس با نام دلخواه (مانند MyApplication) که از app.Application ارث می‌برد، در روت برنامه خود ایجاد کنید.
 • در متد onCreate مشابه نمونه کد زیر، یک نمونه از کلاس MBaaS را ایجاد کنید.
public class MyApplication extends Application {
    @Override
    public void onCreate() {
    super.onCreate();
        MBaaS.init(this);
    }
}

گام چهارم: ارسال اعلان (Push Notification)

با نصب برنامه بر روی تبلت و گوشی هوشمند و به محض اتصال به اینترنت، یک درخواست به زیرساخت MBaaS ارسال خواهد شد. با مراجعه به صفحه برنامه‌ها می‌توانید برای هر برنامه لیست دستگاه‌هایی که آن را نصب کرده‌اند، به همراه تعداد دفعات و تاریخ آخرین استفاده را مشابه تصویر ذیل مشاهده نمائید.

push_installed

یکی از قابلیت‌های جانبی سرویس Push Notification زیرساخت MBaaS، امکان گروه‌بندی دستگاه‌ها است. با استفاده از این قابلیت در صورتیکه تمایل داشته باشید می‌توانید دستگاه‌هایی که دارای یک ویژگی مشترک هستند در یک گروه خاص قرار دهید و در مواقع نیاز به دستگاه‌های عضو آن گروه پیامی خاص ارسال کنید. برای ایجاد گروه می‌توانید از منوی پوش نوتیفیکیشن > کلید + > گروه‌ها اقدام کنید.

جهت ارسال پیام به کاربران خود، می‌توانید با انتخاب منوی پوش نوتیفیکیشن > کلید + > ارسال‌ها به صفحه ارسال‌ها مراجعه کنید. در این صفحه علاوه بر اینکه می‌توانید لیست پوش‌های ارسال شده قبلی را ببینید، با کلیک بر روی کلید + می‌توانید صفحه ارسال پوش را مشابه تصویر ذیل باز کنید.

send_push

مراحل ارسال پوش در این صفحه به ترتیب زیر است:

 • ابتدا برنامه مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 • با توجه به برنامه انتخاب شده، گروه‌ها و دستگاه‌هایی که قادر به ارسال پوش به آن‌ها هستید نمایش داده خواهند شد و شما می‌توانید گروه‌ها یا مخاطبین موردنظر خود را انتخاب کنید.
 • قالب پیامی که تمایل به ارسال آن را دارید انتخاب کنید. پیش نمایش قالب پیام در پائین صفحه و تب متن ارسالی نمایش داده می‌شود.
 • با انتخاب گزینه بی‌صدا (بالا، سمت چپ) می‌توان اعلان‌های بدون صدا ارسال کرد.
 • با کلیک بر روی کلید ارسال، پیام خود را در همان لحظه ارسال کنید. در صورتیکه تمایل داشته باشید در تاریخ و زمان مشخصی پیام ارسال شود، از تب زمان‌بندی می‌توانید زمان مورد نظر خود را انتخاب کنید.

سورس کد SDK MBaaS

SDK MBaaS متن‌باز است و از لینک زیر می‌توانید سورس کد آن را دانلود نمائید:

تگ‌ها ; ,

4 نظر

  masoud خرداد ۳۱, ۱۳۹۵

  با سلام
  در صورت امکان ازین مراحل که توضیح دادین یه فیلم تهیه کنین که بشه کامل دید

  پاسخ دادن
   مهدی مرادی خرداد ۳۱, ۱۳۹۵

   سلام دوست عزیز
   ممنون از پیشنهاد خوبتون، در نظر داریم این کار رو انجام دهیم.

   پاسخ دادن
  ali تیر ۱۸, ۱۳۹۵

  سلام. لطفا آموزش اکلیپس رو هم قرار بدیییییییییییید

  پاسخ دادن
  soruosh اسفند ۲۱, ۱۳۹۵

  سلام موفق باشید لطفا آموزش اکلیپس راهم قرار دهید من با آندروید استودیو راحت نیستم کتابخانه Mbaas.jar از کجا بگیرم من سورس از گیت هاب گرفتم کتابخانه نداشت

  پاسخ دادن

نظر دهید:

لطفا در نظر داشته باشید که بر اظهارنظرها نظارت می شود. بنابراین، در نظرات خود از کلمات اسپم و ... استفاده نکنید، در غیر این صورت نظر شما حذف خواهد شد.