استفاده از ACRA در چهار گام

اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۵

در مطلب قبلی با عنوان ACRA  چیست؟ به معرفی ACRA و قابلیت‌های آن پرداختیم. در این مقاله قصد داریم نحوه استفاده از این سرویس جدید سایت MBaaS را در چهار گام شرح دهیم.

گام اول:  ایجاد گروه

وارد پنل مدیریتی زیرساخت MBaaS شوید و از منوی عمودی، گزینه گزارش کرش (ACRA) را انتخاب نمائید. سپس کلید قرمز رنگ + را انتخاب کنید تا پنجره‌ایی مشابه تصویر ذیل باز شود. در قسمت نام گروه، نام دلخواه خود را وارد کرده و کلید ذخیره را انتخاب نمائید.

acra_group

گام دوم: افزودن کتابخانه ACRA به پروژه اندروید

کتابخانه ACRA از طریق Maven central در دسترس است و به راحتی می‌تواند با پروژه شما یکپارچه شود. بسته به نوع build system ئی که استفاده می‌نمائید می‌توانید از یکی از روش‌های مدیریت وابستگی مانند موارد ذیل استفاده نمائید:

Maven:

<dependency>
        <groupId>ch.acra</groupId>
        <artifactId>acra</artifactId>
        <version>[latest version]</version>
</dependency>

Gradle:

compile 'ch.acra:acra:4.8.5'

در صورتیکه که تمایل دارید به صورت دستی این کتابخانه را به پروژه خود اضافه کنید، می‌توانید کارهای ذیل را انجام دهید:

گام سوم: تنظیمات کلاس Application و AndroidManifest.xml

اگر تاکنون کلاس Application را به پروژه خود اضافه نکرده‌اید، یک کلاس با نام دلخواه مانند MyApplication که از کلاس android.app.Application ارث می‌برد به پروژه خود اضافه کنید. سپس مشابه کدهای ذیل از @ReportsCrashes و ACRA.init استفاده نمائید.

import org.acra.*; import org.acra.annotation.*; @ReportsCrashes(formUri = “http://mbaas.ir/api/acra/{your_key}”) public class MyApplication extends Application { @Override public void onCreate() { // The following line triggers the initialization of ACRA super.onCreate(); ACRA.init(this); } }

همانطور که در قطعه کد فوق مشاهده می‌فرمائید، پارامتر formUri به عنوان اصلی‌ترین پارامتر ACRA مقداردهی شده است. مقدار این پارامتر از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول آن آدرس (URL) و بخش دوم آن کلید مخصوص به شما است که از پنل مدیریتی MBaaS قابل دستیابی است. جهت به دست آوردن کلید اختصاصی خود، در صفحه گزارش کرش (ACRA)، بر روی گروه موردنظر خود کلیک، سپس از منوی افقی گزینه یکپارچه‌سازی را انتخاب نمائید. مشابه تصویر ذیل، می‌توانید کلید اختصاصی خود را از قسمت محو شده، کپی و {your_key} را با آن جایگزین نمائید.

acra_integration

 

بعد از افزودن کلاس Application، باید تنظیمات ذیل را به فایل AndroidManifest.xml اضافه نمائید:

<application android:icon="@drawable/icon" android:label="@string/app_name" android:name="MyApplication">

و اجازه دسترسی به اینترنت:

<uses-permission android:name="android.permission.INTERNET"/>

گام چهارم: مشاهده اطلاعات کرش‌ها

حال پروژه خود را کامل و با خیال راحت از آن استفاده نمائید. در صورتیکه کرشی اتفاق بیفتد به راحتی می‌توانید با مراجعه به صفحه گزارش کرش در پنل مدیریتی MBaaS، اطلاعات کاملی مشابه تصاویر ذیل را مشاهده نمائید:

acra_chart

 

acra_exceptions

 

نمونه کد

جهت تست سریع قابلیت‌های گزارش کرش زیرساخت MBaaS می‌توانید، از سورس کد و فایل apk که در لینک‌های زیر قرار داده ‌شده‌اند استفاده نمائید:

http://git.softwaretalks.ir/mbaas/AcraTest

http://git.softwaretalks.ir/mbaas/AcraTest/blob/master/demo/acra.apk

تگ‌ها ; ,

نظر دهید:

لطفا در نظر داشته باشید که بر اظهارنظرها نظارت می شود. بنابراین، در نظرات خود از کلمات اسپم و ... استفاده نکنید، در غیر این صورت نظر شما حذف خواهد شد.