دسترسی عمومی به فایل‌ها

آذر ۱۷, ۱۳۹۴

یکی از نیازهای اولیه توسعه‌دهندگان برنامه‌های موبایل و تحت وب، فضای ذخیره‌سازی ابری است، که معمولا جهت ذخیره‌سازی و به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود و کاربران استفاده می‌کنند. سرویس MBaaS، جهت رفع این نیاز، امکان ذخیره‌سازی و بازیابی فایل‌ها را به ۲ روش کلی ذیل فراهم کرده است:

  1. فضای ذخیره‌سازی محلی (Local File Storage)، با استفاده از این روش، توسعه‌دهندگان می‌توانند فایل‌های خود را بر روی فضای محلی MBaaS اختصاصی خود ذخیره کنند.
  2. فضای ذخیره‌سازی راه‌دور (Remote File Storage)، در این روش امکان اتصال به سرویس‌دهندگان فضای ابری مختلفی مانند AWS S3، OpenStack، Rackspace و … فراهم شده است. سرویس MBaaS، اطلاعات احراز هویت مربوط به هر سرویس‌دهنده را از توسعه‌دهندگان دریافت و به صورت رمزنگاری شده ذخیره می‌کند، سپس در مواقع موردنیاز به عنوان واسط با هر سرویس‌دهنده ارتباط برقرار خواهد کرد.

با استفاده از روش‌های فوق، علاوه بر اینکه پیچیدگی‌های برقراری ارتباط با سرویس‌دهندگان مختلف از دید توسعه‌دهندگان پنهان می‌شود، میزان دسترسی کاربران به فایل‌های مختلف نیز از طریق نقش‌ها قابل کنترل است.

در این مطلب قصد داریم سناریویی را مورد بررسی قرار دهیم که در آن توسعه‌دهندگان یک یا چند گروه از فایل‌های خود را به صورت عمومی و بدون احراز هویت در اختیار همه کاربران قرار می‌دهند.

برای انجام این کار باید به روش زیر عمل کنیم:

در پنل مدیریتی، گزینه “فایل” را از منوی عمودی انتخاب نمائید، تا صفحه‌ایی مشابه تصویر ذیل نمایش داده شود.

filesدر این صفحه، شما می‌توانید، به تعداد دلخواه شاخه و زیرشاخه ایجاد کنید، سپس فایل‌های موردنظر خود را در آن‌ها بارگذاری نمائید.
حال جهت ایجاد دسترسی عمومی به شاخه دلخواه، از منوی عمودی بر روی گزینه “سرویس‌ها” کلیک، سپس از لیست سرویس‌های موجود، سرویس ذخیره‌سازی فایل مورد نظر خود را انتخاب نمائید. به عنوان مثال سرویس files که به صورت پیش‌فرض وجود دارد.
در تب تنظیمات سرویس files، مشابه تصویر ذیل، نام شاخه‌هایی که قصد دارید به آنها دسترسی عمومی بدهید را وارد نمائید.

public_filesحال جهت دسترسی به فایل‌های ذخیره شده در هر شاخه، از آدرسی مشابه زیر می‌توانید استفاده نمائید:

http://mb-instance.mbaas.ir/files/test/image.jpg

آدرس فوق، علاوه بر نام دامنه، به ترتیب از نام سرویس (files)، نام شاخه یا زیرشاخه (test) و نام فایل موردنظر (image.jpg) تشکیل شده است.

تگ‌ها ; , , , , , ,

نظر دهید:

لطفا در نظر داشته باشید که بر اظهارنظرها نظارت می شود. بنابراین، در نظرات خود از کلمات اسپم و ... استفاده نکنید، در غیر این صورت نظر شما حذف خواهد شد.